Thursday, April 3, 2025

Część I Podstawa Prawna Strategii Bezpieczeństwa Narodowego

Część I
Podstawa Prawna Strategii Bezpieczeństwa Narodowego 


Biuro Bezpieczeństwa Narodowego zostało powołane 31 stycznia 1991 przez Prezydenta RP Lecha Wałęsę zarządzeniem nr 3/91 w sprawie składu oraz zasad i trybu działania Komitetu Obrony Kraju. (Link https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WMP19910470332/O/M19910332.pdf ) Zarządzenia Prezydenta Polski są aktami normatywnymi. Akt normatywny to tekst, który zawiera normy prawne – sformułowane w języku prawnym i zapisane w postaci przepisów. Zazwyczaj normy prawne mają charakter generalny (tzn. adresaci tych norm nie są indywidualnie określeni – normy mogą być kierowane do np. osób podlegających jurysdykcji państwa lub do grupy osób wyróżnionej ze względu na wspólne cechy – podatnicy, przedsiębiorcy itp.) i abstrakcyjny (co oznacza, że normy zawierają ogólne sposoby postępowania). 


Biuro Bezpieczeństwa Narodowego jest urzędem państwowym, działającym na podstawie art. 26 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 655), która stanowi:


Art. 26. 1. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej wykonuje zadania w zakresie bezpieczeństwa i obronności przy pomocy Biura Bezpieczeństwa Narodowego. 

2. Do pracowników Biura Bezpieczeństwa Narodowego stosuje się odpowiednio przepisy ustawy z dnia 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1917). Przewidziane w tych przepisach uprawnienia właściwych organów przysługują odpowiednio Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej. 

3. Biurem Bezpieczeństwa Narodowego kieruje sekretarz stanu wyznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. 

4. Działalność Biura Bezpieczeństwa Narodowego jest finansowana ze środków budżetowych Kancelarii Prezydenta. 

5. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej określa organizację oraz zakres działania Biura Bezpieczeństwa Narodowego.


Proszę zwrócić uwagę, że Biuro Bezpieczeństwa Narodowego zostało oficjalnie uznane jako urząd państwowy dopiero 11 marca 2022, 31 lat po jego powołaniu! 


Wymienione przeze mnie ustawy nie określają obowiązków urzędu państwowego jakim jest Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Tych obowiązków trudno szukać na oficjalnej stronie BBN. (Link: https://www.bbn.gov.pl ). Więc obywatele nie wiedzą jak często Biuro Bezpieczeństwa Narodowego powinno publikować i uaktualniać Strategię Bezpieczeństwa Narodowego. Strona urzędu BBN określa ogólny zakres działań urzędu ale nie wymienia OBOWIĄZKÓW! Wymieniona powyżej ustawa stanowi że:  Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej określa organizację oraz zakres działania Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Czyżby to Prezydent ustalał obowiązki urzędu państwowego od którego zależy bezpieczeństwo Polski i Polaków? Z zapisów ustawy jasno wynika, że obowiązki BBN określa widzimisię i dobra wola głowy państwa!     


Na oficjalnym portalu internetowym BBN znalazłem dwie Strategie Bezpieczeństwa Narodowego. Pierwsza została opublikowana 5 listopada 2014 roku, zaś druga 12 maja 2020.


Linki:

Strategia Bezpieczeństwa Narodowego 5 listopada 2014 https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19670440220/U/D19670220Lj.pdf

Strategia Bezpieczeństwa Narodowego 12 maja 2020 https://www.bbn.gov.pl/ftp/dokumenty/Strategia_Bezpieczenstwa_Narodowego_RP_2020.pdf  

         

Nie udało mi się znaleźć owych strategii z poprzednich lat. Kto wie? Może istnieją?


BBN 4 lipca 2024 opublikował także Rekomendacje do Strategii Bezpieczeństwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej. 

Link: https://www.bbn.gov.pl/ftp/dokumenty/REKOMENDACJE_SBNRP_4_lipca_2024.pdf


Powtórzę jeszcze raz, jest to REKOMENDACJA. Wielki słownik języka polskiego definiuje rekomendację jako: pozytywną opinię o kimś lub o czymś, zachęcającą do skorzystania z czegoś. Innymi słowy jest to opinia z której można ale nie trzeba korzystać! Rekomendacja nie pociąga za sobą skutków prawnych wymienionych w ustawie o Powszechnym Obowiązku Obrony Rzeczypospolitej Polskiej  artykuł 4a ustęp 1 i ustep 2 z dnia 21 listopada 1967 r. 


We wstępie do Strategii Bezpieczeństwa Narodowego opublikowanej 5 listopada 2014 roku, powołano się na artykuł 6 ustęp 1 i artykuł 4a ustęp 1 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o Powszechnym Obowiązku Obrony Rzeczypospolitej Polskiej opublikowanej w Dzienniku Ustaw która stanowi podstawę prawną Strategii Bezpieczeństwa Narodowego. (Link do wymienionej ustawy: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19670440220/U/D19670220Lj.pdf)


Pominę niechlujstwo autorów, którzy pod kierownictwem Generała Profesora Stanisława Kozieja powinni najpierw wymienić artykuł 4a ustęp 1, a następnie artykuł 6 ustęp 1, i zacytuje wymienione podstawy prawne:


Art. 4a. 1. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, stojąc na straży suwerenności i bezpieczeństwa państwa, nienaruszalności i niepodzielności jego terytorium, w szczególności: 

1) zatwierdza, na wniosek Prezesa Rady Ministrów, strategię bezpieczeństwa narodowego; 

2) wydaje, na wniosek Prezesa Rady Ministrów, w drodze postanowienia, Polityczno-Strategiczną Dyrektywę Obronną Rzeczypospolitej Polskiej oraz inne dokumenty wykonawcze do strategii bezpieczeństwa narodowego

3) zatwierdza, na wniosek Rady Ministrów, plany krajowych ćwiczeń systemu obronnego i kieruje ich przebiegiem; 

4) postanawia, na wniosek Prezesa Rady Ministrów, o wprowadzeniu albo zmianie określonego stanu gotowości obronnej państwa; 


Zespół pod kierownictwem Generała Profesora Stanisława Kozieja zapomniał wymienić punkt 2 tej ustawy, która zobowiązuje Prezydenta oraz Prezydenta Rzeczypospolitej do wydania odpowiednich dyrektyw i dokumentów wykonawczych wynikających z opracowanej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego. 


Prezydentem Polski od 6 sierpnia 2010 roku do 6 sierpnia 2015 roku był Bronisław Komorowski. Jest pierwszym Prezydentem od 1989 roku, który opublikował Strategię Bezpieczeństwa Narodowego. Zastanawiającym jest fakt, że III Rzeczpospolita przez 25 lat nie była wstanie przedstawić swoim obywatelom takiego dokumentu?! Może istniał i był utajniony? Tego nie wiem.     


Premier Donald Tusk po raz pierwszy objął swój urząd 16 listopada 2007 roku i zakończył swoją kadencję 18 listopada 2018 roku. Drugą kadencję na stanowisku Premiera rozpoczął 18 listopada 2011 roku, którą zakończył 22 września 2014 roku. Schedę po Premierze Tusku przejęła Premier Ewa Kopacz 22 września 2014 roku i zakończyła ją 16 listopada 2015 roku. 


Powyższe kalendarium jest ważne i trzeba zwrócić na nie uwagę. BBN opublikował omawianą strategię 5 listopada 2014. Jestem pewien, że termin publikacji był starannie wybrany i przemyślany. Postawię tezę, że Premier Kopacz nie mogła się zapoznać z treścią tego dokumentu. Nawet gdyby go przeczytała, w co wątpie, to nie byłaby go w stanie ocenić pod względem merytorycznym a tym bardziej ogarnąć intelektualnie. Po pierwsze miała ważniejsze obowiązki związane z organizacją swojego gabinetu, po drugie Pani Kopacz kompletnie się nie zna i nie ma pojęcia o sprawach dotyczących obronności państwa, po trzecie jej intelekt pozostawia wiele do życzenia. Rozeznanie Premier Kopacz w sprawach międzynarodowych jest nikłe, na poziomie plotkarek z magla. Dlatego też została Premierem Polski.


Strategia Bezpieczeństwa Narodowego opracowana przez zespół analityków Generała Kozieja, którą opublikowano 5 listopada 2014 była fundamentem tak zwanej “Doktryny Komorowskiego”. Przypomnę, że Prezydent Komorowski, historyk z wykształcenia, dał popis swojego intelektu wygłaszając wykład o Liberum Veto, elekcji Króla i bigosie. 




Prezydent Komorowski w przemówieniu na Jasnej Górze wyjaśnił narodowi, że z góry widać lepiej! Z góry widać najlepiej! Zwłaszcza jak się leci śmigłowcem przez całą Polskę.




Portal Money.pl w artykule z 18 lutego 2014 roku opisuje ową doktrynę w następujący sposób:


“Jak powiedział szef BBN Stanisław Koziej, doktryna Komorowskiego to określenie zwrotu, jaki od dłuższego czasu dokonuje się z inicjatywy prezydenta w polskim myśleniu strategicznym. Przypomniał, że Komorowski od początku swojego urzędowania wspominał o przeniesieniu priorytetów z misji zagranicznych na bezpośrednią obronę własnego terytorium.


BBN zapowiedział, że doktryna Komorowskiego znajdzie swoje odbycie m.in. w wydawanych i zatwierdzanych przez prezydenta dokumentach: jawnej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego i przygotowywanej na jej podstawie niejawnej Polityczno-Strategicznej Dyrektywie Obronnej.


Biuro Bezpieczeństwa Narodowego chce, by polską specjalizacją w NATO i UE były też zdolności do reagowania na zagrożenia nagłe, niespodziewane, selektywne i na ograniczoną skalę.


BBN podkreśla, że doktryna Komorowskiego wynika z Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego przeprowadzonego na polecenie prezydenta w latach 2010-12 i jego wniosków zawartych w Białej Księdze Bezpieczeństwa Narodowego z 2013 roku.”


(Link do artykułu: https://www.money.pl/gospodarka/tokfm/artykul/doktryna;komorowskiego;oto;co;zmienia;sie;w;strategii;bezpieczenstwa;polski,225,0,1480161.html )


Jeszcze raz przypomnę punkt 2 wyżej wymienionej Ustawy o Obronności Kraju: 


2) wydaje, na wniosek Prezesa Rady Ministrów, w drodze postanowienia, Polityczno-Strategiczną Dyrektywę Obronną Rzeczypospolitej Polskiej oraz inne dokumenty wykonawcze do strategii bezpieczeństwa narodowego. 


Premier i rada ministrów jest odpowiedzialna za opracowanie i wdrożenie dyrektyw wynikających ze strategii opracowanej przez Generała Kozieja i zatwierdzonej przez Prezydenta Polski. Innymi słowy, to bardzo trudne, skomplikowane i odpowiedzialne zadanie powierzono powiatowej lekarce, Pani Premier Kopacz, osobie o ograniczonej wyobraźni, która nie posiadała wiedzy, umiejętności i intelektu aby sobie z tym poradzić.


Nawiązując do Białej Księgi Bezpieczeństwa Narodowego z 2013 roku, Biuro Bezpieczeństwa Narodowego podaje na swoim portalu co następuje: 


“Biała Księga Bezpieczeństwa Narodowego RP to efekt dwuletniej pracy prawie 200 ekspertów, przeprowadzonej na polecenie Prezydenta RP w ramach Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego. W przedsięwzięcie zaangażowani byli m.in. przedstawiciele niezależnych ośrodków analitycznych, uczelni oraz struktur rządowych.


W skali Polski to pionierskie opracowanie. Po raz pierwszy w jednym dokumencie spójnie przedstawiony i oceniony został cały system bezpieczeństwa państwa – obejmujący sferę obronną, ochronną, społeczną i gospodarczą. Ukazuje ona również wzajemne relacje i zależności pomiędzy tymi elementami.”

(Link: https://www.bbn.gov.pl/pl/informacje-o-bbn/publikacje/6815,Biala-Ksiega-Bezpieczenstwa-Narodowego-RP.html )


Omówię zarówno Białą Księgę Bezpieczeństwa Narodowego jaki i obie strategie które powstały na bazie owego pionierskiego dokumentu zespołu pod kierownictwem Generała Profesora Stanisława Kozieja.


Paweł Szymański


No comments:

Post a Comment